ܓ✿ تـــو فــقــطــ لــیــلــی بــاش ܓ✿
تو فقط لیلی باش... دل مجنون با من... گذر از این هفت خان... سخت و آسون با من! (وب لژیون همسفر لیلا) 
قالب وبلاگ

نکته‌هایی از سی دی شک:

شک چیست؟ وقتی در ذهن انسان موضوعی هست که وقتی در شرایطی قرار می‌گیرد که از صحت آن اطلاعی ندارد و انسان بر سر دو راهی است و یا دروغ یا درست و نادرست قرار می‌گیرد، شک به وجود می‌آید..

در ادامه مطلب بخوانید....

مثلث شک در مرحله‌ی اول این‌گونه است که موضوع در قاعده قرار می‌گیرد و دو ساق آن هست یا نیست، یا دروغ یا راست است. شک و تردید، ظن و گمان و...مطلبی است که همیشه و در هر لحظه ممکن است اتفاق بیفتد. هر انسانی قطعاً در این جایگاه قرار می‌گیرد و اجتناب‌ناپذیر است و این موضوع در ساختار انسان قابل‌حذف نیست.

اگر شک از حالت اعتدال خارج نشود و حالت افراط یا تفریط به خود نگیرد، خوب است و مخرب نیست، مثل شک در نماز.

مثلث دیگر شک به این شکل است که معرفت در قاعده قرار می‌گیرد و دو ضلع آن تفکر و تصویرسازی در ذهن است. اولین پایه و مهم‌ترین مسئله در شک، معرفت و شناخت انسان است. شک در انسان‌هایی که معرفت کم یا زیادی دارند متفاوت است و در مراحلی اگر معرفت و شناخت و آگاهی کم باشد مخرب است. معرفت در انسان ثابت می‌ماند. مگر این‌که با روش‌هایی آن را اندک‌اندک افزایش دهد. مخرب‌ترین قسمت شک تفکر و تصویرسازی است که متغیر است. انسان در مسئله‌ای شروع به تفکر می‌کند و هم‌زمان با تفکر به مسائل گذشته و حال و آینده دائماً تصویرسازی می‌کند.

مثال: انگشتر یا کیفی را گم می‌کنیم و سپس شروع به تفکر می‌کنیم که فلان شخص در کنار کیف یا انگشتر نشسته بود یا از کنار، آن گذشت تا حدی از آن را مشاهده کرده‌ایم و بقیه‌ی مطلب را در ذهن تصویرسازی می‌کنیم و اتوماتیک وار خودمان داستان را کامل می‌کنیم. پس تصویرسازی این است که انسان مقداری از وقایع را مشاهده کرده و بقیه‌ی آن را در ذهن تصویرسازی می‌کند و می‌سازد؛ یعنی مجموعه‌ای است از رفتار و کردار و کنش و اخلاق و...؛ که مشاهده‌شده و بقیه چیزی ست که در ذهن ساخته‌شده، در اینجاست که معرفت و شناخت و تفکر نقش بسیار مهمی در مقوله‌ی شک دارد؛ وقتی این تصاویر مشاهده نشده در ذهن ساخته می‌شوند. مدام در ذهن مرور و تکرار می‌شوند و هر بار شاخ و برگ به آن داده می‌شود؛ و آن‌قدر در ذهن تکرار می‌شود که انسان تسلیم این تفکرات و تصویرسازی‌های غیرواقعی شده که انسان را به نابودی و تباهی می‌کشد.

حال اگر معرفت انسان کم باشد و منفی فکر کند تصویرسازی او نیز منفی است و این وابستگی به خود انسان دارد که اگر بد باشد بدی او بروز می‌کند و این نکته‌ی حساس و ویژه است، زیرا آنچه در وجود انسان است نمایان می‌شود. اگر درون خود کینه و نفرت داشته باشد این  در تصویرسازی، خود را نشان می‌دهد؛ و این تصویرسازی خیلی به خود شخص نزدیک است و درون را نشان می‌دهد. در شک وقتی وارد فاز تصویرسازی می‌شویم باید تفکر و تعمق کنیم که این کاری است بس مشکل. تصویرسازی به عواملی بستگی دارد: اولین مسئله به خود انسان بستگی دارد، دوم به معرفت و شناخت انسان و سوم رفت و امدها و تصاویر مشاهده‌شده. وقتی انسان تصویرسازی می‌کند و این را در ذهن تکرار می‌کند داستانی جدای از واقعیت می‌سازد

و خیال می‌کند که این عین حقیقت است و ستون دروغ و نیست تبدیل به هست و راست می‌شود و در همین حین در رفتار و کردار او تأثیر می‌گذارد. اگر در شک تعمق و تفکر نداشته باشیم ممکن است بنیان انسان بر باد برود و باعث خطرات زیادی بشود؛ اما در بعضی از مسائل باید شک وجود داشته باشد و انسان نباید کاملاً خوش‌بین باشد؛ مثلاً وقتی با کسی می‌خواهیم شراکت کنیم که چک دادن به دوستمان باید در همه‌ی این موارد شک داشته باشیم که بعداً به مشکل برنخوریم، باید اعتماد داشته باشیم و درعین‌حال نیز کنترل کنیم. شک یک شمشیر دو لبه است که اگر از حد خود زیاد شود و یا حتی وجود نداشته باشد، باعث نابودی و تخریب انسان می‌شود؛ پس شک در صورتی خوب است که از حد اعتدال نگذرد؛ و عدم آگاهی و افراط در آن دخیل نباشد. ما باید یاد بگیریم که کجا تردید و کجا اعتماد کنیم. شک مثل آتشی است که وقتی از آن برای گرم کردن و پخت غذا استفاده می‌شود.  اما در صورتی ‌که باعث سوختن و یا آتش‌سوزی منزل و... شود مخرب و خطرناک است.

نویسنده: هم‌سفر مینا

تایپ: هم‌سفر اشرف


طبقه بندی: نوشتار سی دی های جهانبینی، 
[ 1396/10/19 ] [ 03:51 ب.ظ ] [ همسفر لیلا (راهنمای لژیون) ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


وقتی که خسته از دنیای تاریک و ظلمانی اعتیاد، و با پیمودن راه های دشوار و پر از خطر، با پاهای خسته و ناتوان، به "اینجا" می رسی، بدان که اینجا سرزمین عشق است. سرزمین نور و امید.
ܓ✿اینجا کنگره ی 60 است...ܓ✿
در این سرزمین تو را همسفر می خوانند و همراه غرق شده در تاریکی اعتیادت را مسافر.
هر چند هر دو مسافرید! مسافرانی به مقصد عشق...
هر روز این سفر عینِ خوشبختی ست...
هر روزش فهمیدن و بزرگ شدن است، هر لحظه اش امید است و شوق..
و تو با هر قدم می رسی، با هر تپش قلبت اوج می گیری...
اینجا یاد می گیری از کنار تمام آدم هایی که برایت از محال بودن خواسته هایت می گویند بگذری و به حرمت تمام چشم هایی که منتظر رسیدنت هستند تلاش کنی.
مدال زیبای رسیدن تنها سهم توست.
افتخار فتح این قله، تنها باید نصیب دست های خسته ی تو شوند.
گرما و سرما، باد و باران، برف و تگرگ، طوفان و گرباد، هر چه باشد، نمی تواند مانع تو که کفش های آهنینت را به پا کرده ای و راهی سفر شده ای باشد...!
و این جاده میزبان قدم های توست...
حالا که عزم رفتن کرده ای، چشمانت را ببند و تمام روزهای سخت را دوره کن، تمام روزهایی که حق تو خندیدن بود و سهم چشمانت اشک شد!
تمام شب هایی که آسوده به صبح نرسید...!
تمام شادی هایی که بدهکار این قلب مهربانی!
حالا تو ماندی و گام هایی به استواری یک کوه و قلبی مملو از امید و عشقی پر رنگ تر از هر روز.
مسافر سرزمین آرزوها، تو فقط برو!
ببین که پشت سرت تمام آبی آسمان را ریختم..!
دلت آرام...
یکی اینجا به تو قول داده...
قول داده که تمام خستگی هایت را جبران می کند...
پس فراموش نکن که وعده ی او، هرگز دروغ نیست...
اینجا سرزمین آرزوهاست...
اینجا کنگره ی 60 است...
و این وبلاگ متعلق به لژیون همسفر لیلا، در شعبه ی امین گلی خمینی شهر اصفهان است.

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


  • paper | فال تاروت سه کارتی | فروش
  • فروش رپورتاژ آگهی | sales رپورتاژ
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic