به نام قدرت مطلق الله

بخش هایی از سی دی نقش هم‌سفر در درمان اعتیاد

استاد: آقای امین دژاکام


اگر هم‌سفر تنها به خاطر مسافر به کنگره بیاید، تحت تأثیر او قرارگرفته و به او وصل می‌شود، درست مثل عاشق و معشوقی که کارشان به شکست می‌انجامد. که اگر معشوق خوشحال باشد عاشق هم خوشحال است و اگر معشوق حال خراب باشد، عاشق نیز حالِ خراب دارد، تحت چنین شرایطی چه کسی این دو را جمع خواهد کرد؟

در ادامه مطلب بخوانید....

گاهی اوقات دلیل اینکه یک هم‌سفر به کنگره می‌آید این است که مسافرش به درمان برسد، دل او خوش باشد و احساس تنهایی نکند؛ یا این دیدگاه را دارد که بخش هم‌سفران اضافه است و مثل یک لاستیک زاپاس است و لاستیک زاپاس در مواقع لزوم مورداستفاده قرار می‌گیرد. این دیدگاه اشتباهی است و گروه هم‌سفران لاستیک زاپاس نیستند، نقش هم‌سفر مانند بازیگر مکمل در فیلم است که اگر از پس نقش خود به‌خوبی برنیاید، می‌تواند روی بازی نقش اول (مسافر) تأثیر زیادی بگذارد.

گاهی یک هم‌سفر، می‌تواند آن‌قدر بد بازی کند که مسافری که لبه ی پرتگاه است را به اعماق دره پرتاب کند و یا آن‌قدر خوب بازی کند تا مسافرش را یاری کرده که از دره صعود کند.

بنابراین یک هم‌سفر باید نقش خود را کاملاً جدی بگیرد و باور کند تا بقیه کارها روبه‌راه شود؛ در چنین شرایطی آموزش‌های راهنما نیز به‌خوبی جواب خواهد داد و این مستلزم تمرین است.

اگر هم‌سفر تنها به خاطر مسافر به کنگره بیاید، تحت تأثیر او قرارگرفته و به او وصل می‌شود، درست مثل عاشق و معشوقی که کارشان به شکست می‌انجامد. که اگر معشوق خوشحال باشد عاشق هم خوشحال است و اگر معشوق حال خراب باشد، عاشق نیز حالِ خراب دارد، تحت چنین شرایطی چه کسی این دو را جمع خواهد کرد؟

اگر مسافر سفرش را خراب کند و هم‌سفر تحت تأثیر او دچار حال خرابی شود، پس چه کسی نقش کمکی را خواهد داشت؟ بنابراین یک هم‌سفر ابتدا باید برای خودش و حال خوش، تعادل، آرامش و حس خوب خود به کنگره بیاید، در این صورت است که می‌تواند بهترین کمک را به مسافر و حتی نزدیکان و عزیزانش داشته باشد، پس باید خود را به‌عنوان هم‌سفر باور داشته باشید.

لازم نیست که انسان سابقه مصرف مواد، کار خلاف و یا زندان و... را داشته باشد تا بتواند ارتباط برقرار کند; برای ارتباط برقرار کردن دو عامل لازم است:

۱-فردی که می‌خواهیم به او کمک کنیم را دوست داشته باشیم،

۲-خودمان را قبول داشته باشیم،

در این زمان می‌توانیم تأثیرگذار باشیم.

برای اینکه بتوانیم به خود و مسافرمان کمک کنیم، باید دانش آن را نیز بدانیم.

چنانچه ما به این دانش احاطه نداشته باشیم، اگر برای مسافر مشکلی ایجاد شود، در وهله اول خودمان را به هم می‌ریزد. به‌عنوان‌مثال اگر ندانیم "حقه نفس، تکبر، قانون چشمه و یا مکانیزم شرک" چیست و چگونه عمل می‌کند، دیگر نمی‌توانیم نقش کمکی را برای مسافر ایفا کنیم.

مثل یک پرستار که برای پرستاری باید به نقطه‌ای برسد که عفونت، بوی بد و تعفن را تحمل و درک کند تا بتواند به بیمار نزدیک شود و زخم او را پانسمان کند و اگر این درک را نداشته باشد نمی‌تواند این کار را انجام دهد و یا به‌صورت بد و ناقص انجام می‌دهد.

 هم‌سفر با کمک آموزش‌ها و سی‌دی‌ها و نوشتارهای کنگره ۶۰ به این شناخت و دانش می‌رسد و دیگر عفونت‌ها و تاریکی‌ها برایش غیرقابل‌تحمل نخواهد بود و می‌تواند به کسانی که در تاریکی هستند و در نزدیکی او قرار دارند کمک کند.

کسی که دچار اعتیاد است، در جهان تاریکی اسیر بوده و نیروهای تاریکی دور او را با پوسته ضخیمی از تاریکی احاطه کرده‌اند، این نیروها مثل خار و زهر عمل می‌کنند و چون از خود تولیدی ندارند و باید انرژی خود را از جای دیگری به دست آورند، نمی‌خواهند بگذارند این پوسته شکافته شود و موجودی که اسیر آن‌هاست را از دست دهند؛ درست مثل عنکبوتی که ابتدا شکارش را مسموم و سپس دور او تار می‌تند و به‌مرور از او تغذیه می‌کند.

این پوسته می‌تواند هر موضوعی باشد، ولی اعتیاد از بدترین آن‌هاست، بنابراین کسی که در دام اعتیاد است در یک پوسته قرار دارد و این پوسته به‌شدت محافظت می‌شود و کسی نمی‌تواند به آن نزدیک شود. به‌خصوص مصرف‌کنندگان شیشه که پوسته بسیار قوی و زهرآگین دارد و در اطرافیان دافعه و بیزاری ایجاد می‌کند. (البته قدرت کنگره ۶۰ می‌تواند این عوامل را دفع کند)

یک هم‌سفر باید به این قدرت و علم و دانش برسد تا بتواند به این دافعه غلبه کند و اگر مسافرش از تعادل خارج و دچار جنون شد به او کمک کند، نه اینکه با گفتار خود وضعیت بدتری به وجود آورد.

اگر ما از آموزش‌های کنگره استفاده کنیم، دانش و شناخت ما در مورد خود و کسی که می‌خواهیم به او کمک کنیم افزایش می یابد که این مسئله ای ست حیاتی؛ مثل دانستن کمک‌های اولیه در مقابله با بیمار ایست قلبی.

وقتی به این باور رسیدیم و از طرفی عشق و حب به موضوع در ما به وجود آمد، قدرت یادگیری ما به‌صورت شگفت‌انگیزی تغییر خواهد کرد و مطالب را سریعاً یاد می‌گیریم و این ربطی به سن و سال ندارد.

هم‌سفران نیروی پتانسیلی دارند که اگر جایگاه خود را پیدا کنند، در مورد درمان اعتیاد و نیز افکار و اندیشه دیگران، می‌توانند نقش بسیار زیادی داشته باشند.

هرچقدر انسان برای یادگیری زمان و انرژی صرف کند، چندین برابر برداشت خواهد کرد. اگر انسان می‌خواهد در کاری موفق شود باید علاقه را در خود به وجود آورد و قسمت سخت کار همین‌جاست که اگر توانستیم آن علاقه را ایجاد کنیم، بقیه کارها خودبه‌خود انجام می‌پذیرد.


نویسنده: هم‌سفر مینا

ویرایش و تنظیم: هم‌سفر لیلا


طبقه بندی: نوشتار سی دی های جهانبینی، 
برچسب ها: نقش همسفر در درمان اعتیاد؛ کنگره 60؛ شعبه ی امین گلی،  

تاریخ : 1396/10/22 | 09:27 ب.ظ | نویسنده : همسفر مینا | نظرات
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.