ܓ✿ تـــو فــقــطــ لــیــلــی بــاش ܓ✿
تو فقط لیلی باش... دل مجنون با من... گذر از این هفت خان... سخت و آسون با من! (وب لژیون همسفر لیلا) 
قالب وبلاگ

به نام نامیِ اوّلین عاشق که اوست...

جلسه هفدهم: ۱۶ اسفند۹۴
موضوع لژیون: قسمت پایانی بخشش  +  نکاتی درباره ی سال نو
 
 بخشش هم باید مثل محبت، بلا عوض باشد.
شما آنچه وظیفه تان به شما می گوید را فقط انجام دهید و از طرف مقابل هیچ توقع و انتظاری نداشته باشید؛
چون در نهایت آنچه می ماند بین شما و خدایتان است... همین.
مثلاً اگر شما پولی را به کسی که نیازمند است بدهید و در راه خدا ببخشید، آیا به دنبال او راه می افتید تا ببینید با پولتان چه می کند؟ آیا اگر حقیقتاً به عشق خدا باشد، جایی برای انتظار و توقع باقی می ماند؟ حتی کوچکترین انتظار ها، حتی توقع تشکری ساده؟
خداوند را شاکر و سپاسگزارم که بازهم این فرصت را به ما داد که در کنار همدیگر باشیم و به ویژه بسیار سپاسگزارم از او که به من اجازه داد که اینجا باشم و از تک تک شما انرژی مثبت بگیرم و بیاموزم...
پیش از شروع مبحث جدید، اجازه دهید موضوع بخشش را به پایان برسانیم:
بخشش یا هر مطلب دیگری که ما در کنگره می آموزیم، دو بخش دارد. آموختن و عمل کردن
قسمت اوّل بر عهده ی آموزگار و یا راهنماست ولی بخش دوّم وظیفه ی خودِ شماست.
من به عنوان راهنما وظیفه دارم تمام توانم را برای بخش اوّل بگذارم. هر چند که من هم مثل شما در مسیر آموزش هستم و در حال آموختنم.
این که من یکشنبه ها در لژیون حضور داشته باشم و با تمام توانم به خودم و شما خدمت کنم، مسئولیتی ست که بواسطه ی داشتن این شال، روی دوشم گذاشته شده و باید به آن ملزم و متعهد باشم، و اگر جز این باشد، خیانت است. خیانت به خودم و به این شال که مثل یک امانت به من سپرده شده.
هفته ی پیش سعی کردم هر چه درباره ی بخشش آموخته ام را در لژیون  مطرح کنم؛ و امّا ادامه ی ماجرا دست شماست. که البته سخت ترین کار، عمل کردن به آموزش هاست.
اگر کسی تنها به یادگیری مرحله ی اوّل که همان آموختن است، اکتفا کند، هرگز به نتیجه نمی رسد.
یادمان باشد:
" بهای این صندلی که بر آن نشسته ایم، عمل به آموزش هاست. "
و اگر این بها را پرداخت نکنیم، از این دایره به بیرون پرت خواهیم شد. نکاتی که هفته ی پیش درمورد بخشش گفتم، برای خود من نتیجه بخش بوده؛ پس احتمالاً شما هم می توانید با همان روش ها نتیجه بگیرید.
سعی کنید آرام آرام و در طول زمان، این نکته ها را در زندگی به کار ببندید تا به آرامش و حال خوب برسید.
یکی از راه های تزکیه و پالایش و به خلوص رسیدن و ناب شدن این است که دل شکسته ای پشت سر شما وجود نداشته باشد و این که خداوند، بدی های کوچک و بزرگی که در حقِّ دیگران انجام دادید را ببخشد. حال چگونه شایسته ی بخشش خداوند شوید؟ 
بخشیدن کسی که در حقِّتان بدی کرده است، شما را لایق بخشش خداوند می کند.
مگر شما در خلوت هایتان با خداوند و در نماز و دعا و نیایش و مناجات هایتان، از او نمی خواهید که از گناهانتان بگذرد و شما را مورد لطف و رحمت و بخشش قرار دهد؟
وقتی شما نمی توانید از ظلم و بدی که دیگران درباره ی شما مرتکب شده اند، بگذرید و او را ببخشید، چگونه و با چه رویی از خداوند طلب بخشش می کنید؟
پس ببخشید تا لایق بخشش شوید... ببخشید چون لایق آرامشید...
هفته ی پیش یکی از همسفران پرسید:
اگر ما کسی را ببخشیم و او همچنان کارهای قبل را انجام داد، چه کنیم؟
و یکی دیگر از همسفران سوال کرد:
آیا ممکن است طرف مقابل از بخشش ما سوء استفاده کند؟
و پرسش یکی دیگر از همسفران این بود:
آیا ممکن است طرف مقابل و دیگران از بخشش من برداشت بدی کنند؟ مثلاً فکر کنند فقط من مقصر بوده ام؟
البته این پرسش ها تا حدودی شبیه هم بود.
و امّا پاسخ:
در جلسه ی گذشته ما هفت نکته برای بخشش بیان کردیم و حالا فرض کنیم که ما با به کار بستن این هفت مورد، توانستیم شخصی را که به ما بدی کرده بود را ببخشیم. بعد از آن چه اتفاقی می افتد؟ اگر سوء استفاده کند چه؟  اگر برداشت بدی کند اگر همچنان مشغول انجام کارهای گذشته شد چه؟ برای دانستن این که بعد از بخشش چه باید کنید، به شما توصیه می کنم سی دیِ ارتباط از استاد امین را گوش دهید. ایشان در این سی دی، به تقسیم بندیِ انسان هایی که در زندگی من و شما نقش دارند، می پردازند، که البته قرار داشتن در هر کدام از این گروه ها قانون خاصِّ خود را دارد.
 
گروه اوّل ( آشنایان ):
اینها کسانی هستند که معمولاً زیاد با ایشان سر و کار دارید. اعضای فامیل و محلّه و اعضای یک مدرسه ، نمونه هایی از این گروه هستند و به دلیل مشترک بودن سطح انرژی شما و آنها، زیاد دیده می شوند و حضورشان مشهود است. مشترک بودن سطح انرژی یعنی در اموری که با آن سر و کار دارید، اشتراکاتی هست و مسایلی که برایتان اهمیت دارد، یکی ست. و این نوع ارتباط دورادور است.
قانون این گروه: باید بهم احترام بگذارید و نباید از این حد جلوتر بروید وگرنه تخریب به وجود می آید. همان احترام کافی ست.
 
گروه دوّم ( دوستان ):
این گروه در تفکّر، اندیشه و سیستم فکری به شما نزدیک هستند و افکار و عقایدشان با شما در یک سطح قرار دارد؛ یعنی وقتی با او صحبت می کنید، از این که می بینی چقدر مثل شما فکر می کند، لذت می برید. در این مرحله ، بین اعضای این گروه صمیمیت و محبت وجود دارد.
 
قانون این گروه: می توانید به هم اعتماد کنید؛ یعنی اعتماد کردن در گروه اوّل کار عاقلانه ای نیست و اگر در آن مرحله اعتماد کنید، درد و دل کنید و مسائل خود را با او در میان بگذارید، تخریب های زیادی به وجود می آید. یک انسان دانا صبر می کند تا بعضی از مسائل برایش روشن شود، بعداً وارد مرحله ی دوّم شود.
در گروه دوّم علاوه بر اینکه بهم احترام می گذارید می توانید به یکدیگر اعتماد کنید.از جمله ی این افراد می توان اعضای خانواده، همسر و یا دوستان صمیمی و نزدیک را مثال زد.
 
و امّا گروه سوّم ( کسانی که پیوندهای عمیقی با شما دارند. ):
 این افراد نه تنها سطح انرژی و افکار و عقاید مشترکی با هم دارند، بلکه خواست درونی و قلبی آن ها هم بسیار به هم نزدیک است؛ انگار هر دو برای یک هدف پا به این حیات گذاشته اند.
قانون این گروه: پیوند محبت محکم و عجیب، غریبی بینشان برقرار است و این پیوند بسیار فراتر از احترام و اعتماد است.
انسان هایی که در این گروه قرار دارند، بسیار روی ما تاثیر می گذارند. حتی ممکن است در مقاطعی از زندگی، باعث تغییر مسیر ما شوند. تعدادشان بسیار کم و انگشت شمار است و اگر شما نیز آنها را در زندگی یافته اید، قدرشان را بدانید؛ چرا که آنان گنج های ارزشمندی هستند که فقط عنایت و لطف مخصوص خداوند می تواند این نعمت ها را نصیبتان کند.
خوب حالا باید دقّت کنید انسان هایی که در زندگی شما حضور دارند از چه گروه و در کدام لایه از ارتباط هستند. و اگر از همان ابتدا این چهارچوب را برای خودتان مشخص و تعیین می کردید چه بسا خیلی از ضربه ها را نمی خوردید و از بسیاری تخریب ها جلوگیری می شد و اتفاقی نمی افتاد که شما به مرز بخشیدن و نبخشیدن برسید.
 
و اگراین اتفاق می افتاد و بین شما و کسانی که در زندگیتان حضور دارند، مشکل و یا  مسئله ای پیش آمد که نیاز به بخشش داشت، و شما به مرحله ای رسیدید که توانستید ببخشید، آن زمان باید به این فکرکنید کسی که مورد بخشش شما قرار گرفته است، در کدام گروه از افرادی که ذکر کردیم، قرار می گیرد؟ این که بدانید این شخص جزو کدام یک آن دسته هاست به شما کمک می کند تا در ارتباطتان با افراد، دقّت بیشتری کرده و تغییراتی در رفتارتان بدهید تا کمتر درگیر این مسائل شوید.
مثلاً ممکن است متوجّه شوید که دیگر نمی توانید فرد خاصی مثل دوست یا آشنایی دیگر را در گروه دوّم نگه دارید، نمی توانید به او اعتماد کنید و باید در همان دسته ی اوّل بماند. به هر حال ممکن است مجبور شوید نوع رابطه تان را تغییر دهید؛
امّا در هر صورت باید ببخشید؛ شما ببخشید و به این فکر کنید که آیا می توانید مثل گذشته، رابطه تان را با آن شخص ادامه دهید یا نه؟
می بخشید و می سنجید و می بینید که اگر دوباره او را در دسته ی دوّم قرار داده و فراتر از احترام با او برخورد کرده و به او اعتماد کنید، ممکن است باز هم از اعتماد شما سوء استفاده کرده و در زندگی شما تخریب ایجاد کند.
بنابراین او را به گروه اوّل ( گروه آشنایان ) منتقل می کنید و از آن پس احترام و ادبتان را به پای او می ریزید، نه اعتمادتان را...!؛ با وجود این که باز هم او را می بینید، به خانه اش می روید و او به خانه ی شما می آید، اما دیگر از اعتماد خبری نیست و چاشنیِ این رابطه ادب است و احترام!
پس بخشیدن افراد به این معنا نیست که دوباره رابطه تان را با او همچون گذشته بازسازی کنید، گرچه می توانید چنین کنید و دوباره اعتماد را از سر بگیرید اما منظورم این است که بخشش شما را ملزم به این کار نمی کند و قرار نیست با بخشیدن همه چیز به جای اولش برگردد و اعتماد، همان اعتماد سابق باشد.
شما به خاطر آرامش و حال خوب خودتان است که می بخشید.
البته گاهی اوقات، یک نفر به شما ناخواسته و بدون قصد و غرض ضربه ای زده و حال پشیمان است، در اینجا می توانید او را ببخشید و همچنان او را در دسته ی دوم نگه دارید به او اعتماد کنید.
و همه ی اینها نیاز به تفکر دارد.
اینها پاسخِ سوالی بود که مطرح کردید و گفتید که آیا اگر ببخشید،طرف مقابل شما سوء استفاده نمی کند؟
اگر شما این موارد را رعایت کنید، حریمتان با دیگران حفظ می شود و مورد سوء استفاده قرار نمی گیرید. پس سوء اسفاده کردن طرف مقابل از بخشش شما، بستگی به رفتلر شما دارد. رفتاری که بعد از بخشیدن باید اصلاح شود.
اما در جواب این سوال که پرسیده بودید: اگر ما کسی را بخشیدیم و او همچون گذشته به رفتار اشتباه خود ادامه داد، چه کنیم؟
پاسخ این است که:
بخشش هم باید مثل محبت، بلا عوض باشد.
شما آنچه وظیفه تان به شما می گوید را فقط انجام دهید و از طرف مقابل هیچ توقع و انتظاری نداشته باشید؛
چون در نهایت آنچه می ماند بین شما و خدایتان است... همین.
مثلاً اگر شما پولی را به کسی که نیازمند است بدهید و در راه خدا ببخشید، آیا به دنبال او راه می افتید تا ببینید با پولتان چه می کند؟ آیا اگر حقیقتاً به عشق خدا باشد، جایی برای انتظار و توقع باقی می ماند؟ حتی کوچکترین انتظار ها، حتی توقع تشکری ساده؟
در مورد بخشیدن دیگران هم این نکات صادق است.
مهم این است که بخشیدید، شما مسئول رفتار، برخورد و عملکرد طرف مقابلتان نیستید و او هر کاری کند، خودش می داند و خدای خودش.
بیایید برای یک بار هم که شده در زندگیمان دست از معامله برداریم، بده بستان نکنیم و انقدر از دیدِ بدهکار و طلبکار به قضایا نگاه نکنیم. به قول آقای مهندس که در سی دیِ نقاش ماهر می فرمودند:
گاهی اوقات ما به مسائل حسابگرانه نگاه می کنیم و فکر می کنیم عاقلانه است. در همه ی مسائل به سود و زیان خودم فکر می کنم، با ضرب و تقسیم ذهن خودم مسائل را نگاه می کنم و این دیدِ حسابگرانه است.
امّا گاهی اوقات ذهن ما قادر به درک بسیاری از مسائل نیست.
مثال:
به نظر شما کدام آدم حسابگری می تواند در کنگره بماند و خدمت کند، آن هم سال های سال، بدون مزد، بدون منّت؟
از نگاه انسان های بیرون، این کار دیوانگی ست! امّا به قول آقای مهندس این کار عین عقل است...
در مورد بخشش هم همینطور است. اگر بخواهید حسابگرانه نگاه کنید، می گویید: من می بخشم ولی او در مقابل چه چیزی قرار است به من بدهد؟
امّا اگر چرتکه ها را کنار بگذارید و عاقلانه نگاه کنید، خواهید گفت: می بخشم و در عوض آن چیزی نمی خواهم؛ چون آنچه که به دست می آورم بسیار قیمتی تر از این حرف هاست...مثل آرامش، مثل حال خوب، وبالاتر از اینها رضایت پروردگار...
این همه سخت نگیرید، کمی با انعطاف و ملایمت بیشتری به مسائل نگاه کنید. زندگی هیچ وقت کامل نیست و بشر جایزالخطاست. قرار نیست انسان های دور و بر ما کامل باشند.وجود خود ما هم پر از کمی ها و کاستی هاست؛ پس نباید بخواهیم آدم های دور و برمان کامل باشند.
تاکنون به حرکت آب و سنگ دقّت کرده اید؟
دو تکه سنگ کوچک هیچ وقت با هم یکی نمی شوند؛ امّا دو قطره آب در تماس با یکدیگر تبدیل به یک قطره ی بزرگتر می شوند. واگر تمام قطره ها با هم یکی شوند و یکی شدنشان آنان را تبدیل به رود خروشان و عظیمی می کند که می تواند همه ی موانع را  از سر راه خود بردارد و به اهدافش برسد.
یکی شدن قطره های آب به خاطر نرمی و انعطاف پذیری آن هاست.
ما اگر مثل سنگ، سخت باشیم، هرگز بزرگ نمی شویم.
آب با وجود اینکه نرم است، با اینکه لطیف است، برای رسیدن به هدفش از سنگ سرسخت تر است. سنگ پشت اوّلین مانع از حرکت باز می ایستد. امّا آب می گذرد...
به آرامی موانع را پشت سر می گذارد و راه خودش را پیدا می کند.
خیلی وقت ها می شود کوتاه آمد، می شود روی خیلی چیز ها چشم بست و ندیده گرفت، گاهی می توان برای ندیدن بدی های دیگران، چشم از بدی ها برداشت و چیزهای دیگری را دید...
اگر شما سخت باشید، زندگی هم به شما سخت می گذرد.

1rbjflnn8trdsomunb.jpg

 
و امّا نکاتی در مورد عید:
 
در ابتدا من پیشا پیش فرا رسیدن عید نوروز را به شما تبریک می گویم و با همه ی وجود از خداوند می خواهم در سال جدید بهترین ها را نصیبتان کند و بزرگترین خیر ها و خوبی ها را برایتان رقم بزند.
انشاالله برای اسیران وادی اعتیاد، سال رهایی باشد.انشاالله سالی باشد که گمشدگان وادی اعتیاد، راه را پیدا کنند و به رهایی واقعی برسند.
امّا اوّلین نکته ی مهمی که در این باره باید بگویم، خانه تکانی ست.
 
ما ایرانی ها رسم داریم که هر سال به مناسبت رسیدن سالِ نو، به تمیز کردن و نظافت محل زندگی می پردازیم و همه جا را تمیز می کنیم، وسایل اضافه را دورر می ریزیم و…
خانه تکانی کار بسیار خوبی ست و دقیقاً نقطه ی مقابل نا امیدی ست. امّا نکته ی مهم این است که سفر اوّلی ها به خصوص مسافران، برای درمان و ادامه ی حرکتشان احتیاج دارند که محیط زندگی شان آرام، جمع و جور و تمیز و مرتّب باشد.
هر نوع بهم ریختگی در خانه می تواند ذهن آنان را آشفته کند. و چون شما در خانه تکانی مجبور هستید خانه را بهم بریزید و از نو آن را تمیز و مرتّب کنید، ممکن است روی روح و روان و تفکّر مسافر اثر بگذارد. پس خانه تکانی با وجود همه ی خوبی هایی که دارد، می تواند در آشفته کردن ذهن سفر اوّلی ها موثر باشد.
مسافران سفر اوّلی گاهی اوقات بهانه گیر می شوند، گاهی بدخلقی می‌ کنند و این وظیفه ی شماست که به عنوان یک همسفر، فضای خانه را به جوّی آرام تبدیل کنید. پس خانه تکانی را در ساده ترین حالت برگزار کنید و کارهای بزرگ و سنگین را بگذارید برای سال های رهایی...
فراموش نکنید که در این امور، اولویت درمان مسافرتان است.
 
و نکته ی دوّم مربوط به خرید در شب عید است.
 
مسافران و همسفران سفر اوّلی برای خرید کردن که این روزهای پایانی سال رونق دارد، قناعت را فراموش نکنند. مسائل مالی هم از جمله مسائلی ست که می تواند به سفر مسافران ضربه بزند.
من به خوبی می دانم که شما در زندگی کم قناعت نکرده اید. تا امروز با کمترین امکانات زندگی را گذرانده اید و احتمالاً از بسیاری خواسته های خود گذشته اید.
خواسته ی من از شما این است که در این مقطع از سفر، باز هم قناعت را در برنامه ی خود بگنجانید و از کمترین امکانات، بیشترین بهره را ببرید تا این مرحله از سفر به پایان برسد.
اگر به خرید می روید، ملاحظه و مراعات مسافرتان را بکنید. حتی در خرید میوه، شیرینی وآجیل و در ساده ترین خریدها...
این را بدانید که یک مهمان برای سفره ی باز به خانه ی شما نمی آید؛ بلکه برای روی باز شماست که مهمانتان می شود.
باور کنید هر که به خانه ی شما بیاید، بعد از چند روز فراموش می کند که روی چه مدل مبل و چه رنگ فرش نشست و میوه و شیرینی هایی که خورد، چه قیمتی داشتند!
پس مهم این است که حالتان خوب، دلتان خوش، رویتان باز و لبتان پر از لبخند و انرژی تان مثبت باشد. این هاست که در دل دیگران ماندگار می شود و از یادشان نمی رود.
چشم و هم چشمی ها را کنار گذاشته و خودتان را با کسی مقایسه نکنید و در کمال سادگی و صفا عید را خوش بگذرانید.
 
نکته ی دیگر این که در زمان دید و بازدیدها، چه وقتی به مهمانی می روید و چه زمانی که مهمان برایتان می رسد، حواستان به زمان مصرف داروی مسافرتان باشد
 
 اگر خودش فراموش کرد، شما اشاره ی کوچکی به او داشته باشید.
از حضور در مهمانی هایی که ممکن است تا ساعات پایانی شب ادامه داشته باشد، پرهیز کنید؛ زیرا یکی از عوامل موثر در درمان مسافر، به موقع خوابیدن است. پس در مهمانی ها رعایت این دو نکته (ساعت مصرف دارو و به موقع خوابیدن) بسیار اهمیت دارد.
 
نکته ی بعدی مربوط به مسافرت است .
سفر اوّلی ها امسال از رفتن به مسافرت جداً خودداری کنند.
یادتان باشد که مسافران شما در سفر هستند. در سفر، رفتن به سفری دیگر کار عاقلانه ای نیست. به خصوص مسافرت های خارج از شهر، برای مسافران تخریب بسیاری به دنبال دارد؛ زیرا جسم مسافر شما به ساختار این شهر عادت دارد و شرایط خود را با این فضا تطبیق داده و هماهنگ کرده است و اگر به شهر دیگری برود، احتملاً جسمش به داروی بیشتری نیاز پیدا خواهد کرد و این یعنی بی نظمی در برنامه ی مصرف دارو که موجب بهم ریختگی در حرکت مسافر می شود.
بنابر این سفر اوّلی ها، مسافرت ممنوع!
 و نکته ی پایانی این که در هر جایی که هستید با تمام وجود از عید و سال نو لذت ببرید....
برای شما بهترین ها را آرزو دارم و شما را به خداوند بزرگ می سپارم....
 
جلسه ی بعد در تاریخ 15 فروردین 1395 برگزار خواهد شد....  انشالله
دستور جلسه: ناامیدی

 
طبقه بندی: گزارشات لژیون، 
[ 1394/12/22 ] [ 03:00 ب.ظ ] [ سماء ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


وقتی که خسته از دنیای تاریک و ظلمانی اعتیاد، و با پیمودن راه های دشوار و پر از خطر، با پاهای خسته و ناتوان، به "اینجا" می رسی، بدان که اینجا سرزمین عشق است. سرزمین نور و امید.
ܓ✿اینجا کنگره ی 60 است...ܓ✿
در این سرزمین تو را همسفر می خوانند و همراه غرق شده در تاریکی اعتیادت را مسافر.
هر چند هر دو مسافرید! مسافرانی به مقصد عشق...
هر روز این سفر عینِ خوشبختی ست...
هر روزش فهمیدن و بزرگ شدن است، هر لحظه اش امید است و شوق..
و تو با هر قدم می رسی، با هر تپش قلبت اوج می گیری...
اینجا یاد می گیری از کنار تمام آدم هایی که برایت از محال بودن خواسته هایت می گویند بگذری و به حرمت تمام چشم هایی که منتظر رسیدنت هستند تلاش کنی.
مدال زیبای رسیدن تنها سهم توست.
افتخار فتح این قله، تنها باید نصیب دست های خسته ی تو شوند.
گرما و سرما، باد و باران، برف و تگرگ، طوفان و گرباد، هر چه باشد، نمی تواند مانع تو که کفش های آهنینت را به پا کرده ای و راهی سفر شده ای باشد...!
و این جاده میزبان قدم های توست...
حالا که عزم رفتن کرده ای، چشمانت را ببند و تمام روزهای سخت را دوره کن، تمام روزهایی که حق تو خندیدن بود و سهم چشمانت اشک شد!
تمام شب هایی که آسوده به صبح نرسید...!
تمام شادی هایی که بدهکار این قلب مهربانی!
حالا تو ماندی و گام هایی به استواری یک کوه و قلبی مملو از امید و عشقی پر رنگ تر از هر روز.
مسافر سرزمین آرزوها، تو فقط برو!
ببین که پشت سرت تمام آبی آسمان را ریختم..!
دلت آرام...
یکی اینجا به تو قول داده...
قول داده که تمام خستگی هایت را جبران می کند...
پس فراموش نکن که وعده ی او، هرگز دروغ نیست...
اینجا سرزمین آرزوهاست...
اینجا کنگره ی 60 است...
و این وبلاگ متعلق به لژیون همسفر لیلا، در شعبه ی امین گلی خمینی شهر اصفهان است.

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


  • paper | فال تاروت سه کارتی | فروش
  • فروش رپورتاژ آگهی | sales رپورتاژ
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات